אודות המנצח רפרטואר חברי התזמורת קליפים תמונות לזכרם

משה יניב ז"ל

ביום רביעי, י"ב במרחשוון תשע"ה, (5.11.2014) הלך לעולמו משה יניב, חבר התזמורת, נגן בריטון, לאחר מאבק במחלה קשה.

שמעון גולן ספד לו:

Moshe Yaniv


שלום לכם ביום עצוב לכולנו.

שמי שמעון והרגשתי צורך לאמר כמה מילות פרידה בשמי ובשם חברי תזמורת כלי הנשיפה של כפר סבא, שמשה ניגן בה ב- 9 השנים האחרונות.
עם היוודע למשה דבר מחלתו, הוא לא נרתע ונעמד מול חברי התזמורת בתחילת אחת החזרות אי שם בחודש מאי, ושיתף אותנו בידיעה המרה ובכוונתו לאסוף מידע ולהילחם בגידול במלוא כוחו.
רבים מחברי התזמורת ניסו לעדכן את משה במידע שיש בידיהם הקשור למחלתו, וכשמשה התחיל את סדרות הטיפולים הכימיים ונאלץ לשהות זמן רב בביתו, התגייסנו כולנו להעביר אליו דיסקים של מוסיקה שכה אהב להאזין להם.
משה אהב לכתוב ולשתף אחרים ברגשותיו ומחשבותיו, ואף שלח לנו חלק מכתביו.
בשלב מסוים הבנו ממשה שהטיפולים לא עזרו להקטין את הגידול והוא שינה פאזה ביחסו למחלה.
בקשר לכך אני רוצה לצטט ממכתב שכתב לנו בחודש יוני האחרון שקשור לעובדת הסוציאלית בבית החולים:


" הסוציאלית שאלה איך אני ישן בלילה, האם שנתי נודדת בגלל מחשבות על הסוף הצפוי לי....
לא, השבתי לסוציאלית, אין לי נדודי שינה ואין לי מחשבות על הסוף, על המוות, על החידלון. הפוך מכך.
סיפרתי לסוציאלית שיש משה יניב אחד שעבר לגור בבית החולים לסרטן. שם אחרים אדונים לגורלו ועושים בגופו ככל שעולה על דעתם. ויש משה יניב אחר שממשיך בשגרת חייו, לחיות את חייו, לעסוק בכל מה שאוהב וגורם לו קורת רוח. עולם בו הקטנטנים גורמים לו אך אושר. וכל האחרים, עם גילוי התמיכה, האהדה או סתם יחס אישי מוסיפים לו ימים שייצברו לשנים.
אוי, אמרה הסוציאלית. אתה מסתכן בפיצול אישיות! תיזהר לך, אתה לא יודע כמה זה מסוכן, מחלת הסכיזופרניה."


משה אהב לתעד את האירועים והקונצרטים של התזמורת. צילם והקליט קונצרטים שלמים . הוא הפיץ ביו-טיוב קטעי נגינה של התזמורת במטרה לפרסם ולהאדיר את שמה ככל שניתן.
משה היה נגן בריטון בתזמורת, ובקשר לכך אני רוצה לצטט עוד קטע ממכתב ששלח לנו בחודש אוגוסט האחרון:


" לפני כמה שבועות אמרתי לרופא שאני חוזר לנגן. במה? שאל. בבריטון, השבתי. מה זה בריטון? דומה לטובה רק שליש מהגודל, הסברתי. לא מכיר. אמר שאין לו התנגדות שאקרא לנגינה שלי פיזיותרפיה לריאות. דווקא רעיון לעשות זאת עם בריטון, אמר וצחקק. אבל אל תנגן חזק מדי, הזהיר אותי. תנשוף חזק ופתאומי, הנקז יברח מהבטן החוצה, ושוב צחקק.
אז מה עושים? מנגנים. או שמא פיזיותרפיה לריאות בלשונו של הרופא. שומרים על נפש בריאה בגוף בריא (אחדים אומרים חולה), ומתמידים באופטימיות לשמור ככל האפשר על שיגרה."


בתזמורת שלנו שוררת אוירה מאד נעימה וחברותית בזכות אנשים כמו משה, שתמיד התנדב לעזור, לייעץ, לסחוב כלים להופעות, ותמיד עם חיוך מוסתר מאחורי השפם.
כל יום שני, בשעה שמונה וחצי בערב, מת העולם וכולנו מגיעים לחזרה בתזמורת.
חלק חשוב מאד בחזרות שלנו זהו דווקא זמן ההפסקה, בו יש לנו זמן לשוחח איש עם רעהו על כוס קפה ועוגייה. באחת ההפסקות כששוחחתי עם משה הוא סיפר לי שהוא מאד אוהב מרשים ובייחוד של המלחין האמריקאי ג'ון פיליפ סוסה.
אני מבטיח שלקראת אחד הקונצרטים הקרובים של התזמורת נבקש מהמנצח שלנו, נחמן יריב , לבחור את אחד המרשים היפים של סוסה ( לא קשה מידי ), אנו ננגן אותו ונקדיש אותו לזכרו של משה.


משפחת יניב היקרה, בשמי ובשם חברי התזמורת נמשיך לשמור אתכם על קשר, ואני מקווה שבהמשכיות נגינת התזמורת, שמשה כה אהב, תנוחמו.

יהי זכרו ברוך

Moshe Yaniv Moshe Yaniv


Inquiries and corrections:  webmaster