אודות המנצח רפרטואר חברי התזמורת קליפים תמונות לזכרם

שמואל שוהם ז"ל

Shmuel Shoham

אביטל (ביתו של שמואל):

על שמואל, אבא שלי אפשר למלא דפים שלמים . אבל לי חשוב לספר לא רק עובדות ומספרים, אלא על הרוח שלו, כדי שכל מי שהכיר אותו כמו שחברי התזמורת הכירו אותו במשך 20 שנה יקראו את הדברים, יחייכו ויגידו בליבם: כן , זה שמואל.

שמואל נולד בשיקגו, גדל חלק מהזמן בארצות הברית וחלק כאן בארץ, סיים תיכון במשמר העמק, במלחמת השחרור, בירושלים הנצורה היה חייל בודד (כל משפחתו היתה עדיין בארה"ב).

לנגן הוא למד במסגרת חוק לימודיו בארצות הברית ששם נהוגים לימודי המוסיקה כחלק מתוכנית הלימודים. חליל צד הוא ניגן כי זה מה שהיה בבית. גם אחיו הגדול ניגן בחליל צד.

ברור ששמואל היה בעל נהדר, אבא מלא השראה וסלע איתן, סבא מדהים שהשקיע בכל נכד והיה גאה בכל אחד ואחת . רוב האנשים שאני מכירה יודעים להגיד את זה על יקיריהם רק שבמקרה של שמואל זאת עובדה שאין עליה עוררין. סבא שתמיד היה מוכן לשיר בטקס הדלקת נרות חנוכה בגן, וביום שחרור ירושלים סיפר בכיתות בגאווה איך הצליחו לצחצח שיניים ולהסתדר עם שתי כוסות מים ליום בירושלים הנצורה.

שמואל היה מורה ואיש חינוך , אבל טען ששיעורי בית הם עניין מיותר. מורה יחיד בחדר מורות, נגן חליל שידע להחמיא לכל "החברות". תמיד מבחין אם מישהי עונדת זוג עגילים חדש או אולי מישהי אחרת שינתה תסרוקתה.

שמואל היה ונשאר ילד נצחי, שמאד היה לו קשה להיות רציני. הילד שבו שמר אותו תמיד סקרן וערני לסביבה. לא תמיד הכי ממושמע בעולם, אבל אי אפשר היה לכעוס עליו לאורך זמן.

כל יום שני בשעה ארבע, כמו שעון, היה מתחיל בהכנות לחזרה. מתקלח, מתגלח, מתלבש ואחר כך בדרך לתזמורת היה עובר למטה בדירה בה גרו בתו ונכדותיו מאחל לילה טוב ושואל "אני מסריח טוב?" כלומר: שמתי המון אפטר שייב ויש לי ריח טוב נכון?

זהו, ועוד המון , היו שמואל שמעל 20 שנה היה חלק בלתי נפרד מהתזמורת והתזמורת היתה חלק בלתי נפרד ממנו.

ומוסיפה עירית יניר חלילנית בתזמורת:
שמואל שהכרנו בתזמורת – כמו בבית – היה בעל חוש הומור, קול בס עמוק וחם, אופטימיות שלא נגמרת, רגיש ועדין, ואדם שיכולת לדבר איתו על כל דבר ועניין. גם בתזמורת, שמואל הוא זה שברך כל שנה על הדלקת הנרות בקולו העמוק.

יהי זיכרו ברוך

Shmuel Shoham

Shmuel Shoham

Shmuel Shoham(ניתן ללחוץ על התמונות להגדלה)


Inquiries and corrections:  webmaster